Wydarzenia – Prywatna Szkoła Podstawowa "ART"
15 sierpnia 2016

Wydarzenia

Szkoła przestąpiła do akcji Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

 


Prezentacje 2017
Dnia 2 czerwca o godzinie 17.00 w Teatrze Małym w Tychach uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odkryli przed nami swoje talenty, muzyczne, taneczne, teatralne i plastyczne. Był to niewątpliwie czas wielu przeżyć, artystycznych doznań, radości wspólnego tworzenia i narodzin talentów. Wszystkim uczniom gratulujemy świetnych występów!
Liwia can dance!
Liwia Wołek uczennica klasy I Gimnazjum „ART” po zajęciach edukacyjnych tańczy, tańczy i tańczy… z wieloma sukcesami
Solo:
I miejsce na III Open Polish Dance Cup
I miejsce na III Opolskim Festiwalu Tańcu
I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca VIVERSO
I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca
I miejsce na Letnich Warsztatach Tanecznych
II miejsce na II Ogólnopolskich Spotkaniach w Radoszycach
III miejsce na Otwartym Pucharze Trendy Dance Cup
W grupie: D WAY OF LIFE
I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „Pląsy Dramy”
I miejsce na Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych Małogoszcz
GRAND PRIX Międzynarodowy Festiwal Tańca „Inspiracje”
I miejsce na Beskidzkim Festiwalu Tańca 2017
GRAND PRIX im. Marianny Kiszkurno na Ogólnopolskich spotkaniach tanecznych
I miejsce na X Ogólnopolskim Festiwalu TAŃCZĄC W JASNOŚCIACH
I miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańca WORLD DANCE
II miejsce na Warsaw Jazz Dance Day
Sukces Zosi
Uczennica klasy III Zosia Mamrowicz zdobyła I miejsce w VII Tyskiej Olimpiadzie Oyama Karata
Gratulujemy !
Karta pływacka
Tydzień temu uczniowie naszej szkoły sprawdzali swoje umiejętności podczas egzaminu na kartę pływacką. Dziś są szczęśliwymi jej posiadaczami. Gratulujemy!
„Dzieci Filozofują”
Z dumą i radością informujemy, że nasza uczennica Pola Demczak zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Filozoficznym „Dzieci filozofują”!
Złoto w Turnieju Szachowym
Nasza gimnazjalistka Julia Dubaj zdobyła I miejsce w Turnieju Szachowym, organizowanym przez SDK Tęcza. Gratulujemy!
Wycieczka do teatru
Uczniowie gimnazjum oraz klasy 6 SP wybrali się dziś do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej na spektakl pt. „Natasza”.
Wycieczka do planetarium
Wczoraj nasi najmłodsi uczniowie udali się do Planetarium. Podczas dwugodzinnego seansu odbyli min. podróż na księżyc. Mimo kapryśnej pogody udało im się uczestniczyć w obserwacji słońca oraz lekcji meteorologicznej.
Bookcrossing w Arcie
W ramach szkolnej akcji bookcrossingu uczniowie klasy piątej zmajstrowali fikuśne półki na książki. W dechę no nie?
Konkurs Języka Angielskiego FOX 2017
Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie na Konkursie Języka Angielskiego FOX 2017.

Julia Wieczorek zajęła I miejsce w regionie katowickim
Szymon Broncel zajął III miejsce w powiecie tyskim
Weronika Zielińska zajęła V miejsce w powiecie tyskim
GRATULUJEMY!

Sukcesy młodej skrzypaczki

NATALIA LERCH – będąc uczennicą Prywatnej Szkoły Podstawowej „ART” oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w samym roku 2017 zdobyła już jako skrzypaczka parę istotnych nagród:
II miejsce w grupie trzeciej szkół muzycznych I stopnia w IV Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Trzcianie (kwartet)
I miejsce w konkursie „Mały czy duży wirtuoz?” w Warszawie
W kwartecie – III miejsce w Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku
Solowo – II miejsce w III grupie wiekowej w VIII Włocławskich Spotkaniach Skrzypcowych „Tańce Świata”
Solowo – Nagroda Prezydenta Miasta Włocławka za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w III grupie wiekowej w VIII Włocławskich Spotkaniach Skrzypcowych „Tańce Świata”
Gratulujemy!

Nagrody  w konkursie Krajobraz Lasów Polskich

Jeremi Kalinowski uczeń kl. II zajął I miejsce w konkursie plastycznym „KRAJOBRAZ LASÓW POLSKICH” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 22 im. Rafała Pomorskiego a zdobywcą wyróżnienia został Matthew Price uczeń kl. III. GRATULUJEMY

Laureaci

Wczoraj uroczyście podsumowaliśmy trzy ogólnopolskie konkursy, w których brali udział uczniowie naszej szkoły- dwa z języka polskiego i jeden z matematyki.

Tytuł laureata w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zadań Logicznych otrzymała Julia Wieczorek.

Tytuły Eksperta Ortografii otrzymały Bianca Broja i Maja Giglok.

Tytuły laureata w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej otrzymały Bianca Broja, Pola Demczak i Maja Giglok.

Gratulujemy! 🙂

 

Przepis kulinarny

Klasa IV uczyła się dziś redagować przepis kulinarny. Zadaniem uczniów było skomponowanie autorskiej sałatki, nazwanie jej, zredagowanie przepisu i… skonsumowanie pysznego efektu pracy 🙂 Uczniowie zdecydowali, że uchylą rąbka tajemnicy i podzielą się przepisem na tę wyjątkową sałatkę. Smacznego! 🙂

 

Z inicjatywy Rady Rodziców Szkoły „ART” powstaje boisko

Lekcja w plenerze

W dniu 3 kwietnia uczniowie klasy piątej wybrali rysunek w plenerze. Inspirowani tematem ruchu i zabawy, wykonywali swobodne szkice. Chłopców wkręcił motyw karuzeli, pracowali wspólnie, dziewczęta indywidualnie. Wiosenna atmosfera wprawiła wszystkich w świetne nastroje.  Dobrze że znów wiosna!

 

Filharmonia
Dnia 20 marca, podczas spotkania z muzykami Filharmonii Śląskiej poznawaliśmy brzmienie instrumentów perkusyjnych. Dowiedzieliśmy się również, gdzie na pięciolinii mieszka nuta „sol”.
Wrocławski Teatr Lalek 
W czwartek 16 marca w ramach dziesiątej edycji Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF dzieci klasy drugiej oraz trzeciej udały się do Teatru małego na spektakl „Plama. Uczniowie pierwszy raz zetknęli się ze sztuką monodramu. Była to współczesna opowieść o Dobrej i Pięknej Królewnie, którą Zła i Okrutna Czarownica przemieniła w przebrzydłą, czarną plamę. Spektakl stanowił połączenie współczesnej formy przekazu wraz z tradycyjnym motywem bajek zen.

Gimnazjaliści na Uniwersytecie Śląskim

14 marca nasi gimnazjaliści wzięli udział w 11. edycji „Święta Liczby Pi” – festiwalu nauk ścisłych i przyrodniczych, zorganizowanym na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wśród przygotowanych wykładów, warsztatów czy pokazów coś atrakcyjnego mógł znaleźć dla siebie zarówno pasjonat, jak i ten, kto chciałby dopiero odkryć urok nauk ścisłych, czy nawet ktoś, kto określa sam siebie jako zaprzysięgłego humanistę.Uczniowie naszej szkoły brali w konkursie „Pilionerzy”, odpowiadając na pytania typu: „Jaka jest najmniejsza liczba doskonała?” oraz próbowali swoich sił rozwiązując różnorodne zagadki logiczne, zbierając za nie „pi-niążki”. Liczbę Pi badali już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia a młodzież obchodziła jej kolejne święto.

Mamy gości, czyli Dni Otwarte w naszej szkole

Ostatnio w naszej szkole panowało pozytywne zamieszanie i mnóstwo emocji, a wszystko za sprawą wyjątkowych wydarzeń: w kilka marcowych dni odwiedziły nas dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli. Uczestnicy warsztatów estradowych przygotowali dla nich program artystyczny, na który składały się dwie sceniczne miniatury. Najpierw dzieci zobaczyły „Przygodę Biedronki”, pogodną historię (choć nie bez momentów dramatycznych) o pozytywnym przesłaniu, a następnie mali widzowie mogli zobaczyć spektakl rozwikłujący zagadkę, skąd się wzięły u słoni długie trąby – jeśli ktoś jest zainteresowany tym tematem, odsyłamy do opowiadania Rudyarda Kiplinga, na motywach którego powstał spektakl lub… do zobaczenia „The elephant’s child” na naszej scenie. Należy jednak koniecznie dodać, że przedstawienie jest w języku angielskim, którym uczniowie Art-u świetnie władają a – jak się okazało – nasi goście bez problemu rozpoznali wszystkie zwierzęce postaci. Każda z przedszkolnych grup nagradzała młodych artystów gromkimi brawami.

            Kolejnym punktem programu była „zabawa w szkołę”: dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych w klasach, czego owocem były niezwykłe zakładki do książek. Na zakończenie spotkania na szyi każdego uczestnika zajęć zawisł pamiątkowy medal. 

Wszyscy zaangażowani w Dni Otwarte zgodnie mówią: czekamy na kolejnych gości!     

DZIEŃ DOŚWIADCZEŃ
 W czwartek 23 lutego klasa druga oraz trzecia uczestniczyły w zorganizowanej przez Panią Sandrę Borzęcką lekcji doświadczeń. Zajęcia opierały się na zdobyciu wiedzy teoretycznej, a następnie możliwości bezpośredniego jej doświadczenia. Dzieci podczas zajęć poznały trzy stany skupienia oraz najważniejsze ich właściwości. Każdy miał okazję zanurzyć rękę w magicznej cieczy nienewtonowskiej oraz uczestniczyć w „niezłej zadymie”.
 BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 17 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Wzięły w nim udział klasy IV-VI oraz I i II gimnazjum. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 11. Uczniowie tańczyli do znanych przebojów, brali udział w wielu zabawach i konkursach oraz próbowali swoich sił podczas karaoke. W przerwach na wszystkich czekał poczęstunek. Pod koniec zabawy odbyła się loteria zorganizowana przez uczennicę Magdę Owczarek, w której główną nagrodą był kupon na darmową pizze.

Wszyscy bardzo dobrze się bawili!

„DZIÓB W DZIÓB”

16 lutego uczniowie klas IV-VI udały się do Teatru Małego w Tychach na spektakl „Dziób w dziób”. Przedstawiona została historia osamotnionego i zaradnego wróbla Przemka, który za wszelką cenę starał się wkupić w łaski bandy gołębi. Aktualna i bliska uczniom tematyka oraz atrakcyjna forma przekazu sprawiły, że wszystkim spektakl bardzo się podobał i wywarł duże wrażenie.

WIECZÓR KOLĘDOWY

Dnia 20 grudnia społeczność naszej szkoły spotkała się na corocznym wieczorze kolędowym. Wszystko zaczęło się o godzinie 17:00 od występu skrzypcowego Natalii Lerch, która przy akompaniamencie Pana Dyrektora Leszka Kubicy zagrała trzy kolędy.  Następnie na scenie można było obejrzeć jasełka w wykonaniu uczniów II i III klasy sp, przygotowane przez Panią Monikę Pilch-Otrębę oraz Panią Sandrę Borzęcką. Tego dnia zaprezentowali się także uczniowie klas starszych. Odegrali oni krótkie przedstawienie pt. „Wigilia sieroty”, którego reżyserem była Pani Jolanta Żłobińska. Zwieńczeniem części artystycznej był spektakl „Dziewczynka z zabawkami”, którego scenariusz został napisany przez uczennicę klasy VI – Polę Demczak. Jego reżyserią zajął się Pan Dyrektor Andrzej Rauszer, a wystąpili uczniowie klasy VI oraz I i II gimnazjum.Po przedstawieniach wszyscy zebrani mogli obejrzeć wystawę fotograficzną Rocha Basińskiego i Daniela Dytko z klasy II gimnazjum, a także zakupić ręcznie robione dekoracje świąteczne na kiermaszu, którego organizacją zajęła się Pani Anna Burmer.

„REFORMA EDUKACJI”

www.reformaedukacji.men.gov.pl
www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=NewsPage&menuItemId=1014

„NIEZWYKŁA EKSPOZYCJA”

29 listopada w SDK „Tęcza” pojawiła się bardzo niecodzienna – krótkotrwała ekspozycja. Autorami przepięknych prac plastycznych, z dużą maestrią, wyeksponowanych w przestrzeni sceny były tyskie przedszkolaki (laureaci konkursu plastycznego „Barwy Jesieni” organizowanego już po raz VI przez Prywatną Szkołę Podstawową „ART”) oraz właśnie uczniowie „ART-u”. Również ekspozycję na aukcję zorganizowała Szkoła „ART” z dużym wsparciem Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard”. Zamierzonym celem tej niezwykłej sytuacji była sprzedaż aukcyjna prac (łącznie 15) i w ten sposób zebranie środków na zakup paczek świątecznych dla podopiecznych Śląskiego Hospicjum dla Dzieci. Podczas – pełnej uroku aukcji prowadzonej przez Panią Elżbietę Habało (polonistkę Szkoły „ART”) ekspozycja zniknęła ze sceny właściwie w mgnieniu oka. Wszystkie prace znalazły kupców, którzy w kasie hospicjum zostawili 2700 zł. Uczennice „ART-u” Justyna Przybyła oraz Liwia Wołek ubarwiły spotkanie piosenką i tańcem a Pani Anna Burmer zorganizowała wraz z uczennicami piękny kiermasz wytworów artystycznych . Nie jest częstym wydarzeniem tak szybko i efektywnie znikająca ekspozycja a radości małych podopiecznych hospicjum, po tym spotkaniu sztuki i serc nie przeliczy nikt.

UROCZYSTY APEL Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

W przeddzień święta narodowego wszyscy uczniowie zgromadzili się podczas uroczystego apelu. Z tej okazji uczestnicy warsztatów estradowych przygotowali inscenizację przybliżającą najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju, które ostatecznie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasłem przewodnim spotkania był cytat z „Gawędy o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej: Można nie kochać cię i żyć, ale nie można owocować. Interpretacją utworu poetki zakończyła się teatralna część spotkania, po której wszystkich uczniów połączył wspólny śpiew „Mazurka Dąbrowskiego”. Uroczystość zakończyło radosne śpiewanie znanych wszystkim piosenek patriotycznych.

 RECYTATORSKIE TALENTY NAGRODZONE!

27 października dwoje uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w recytatorskich potyczkach w  Zespole Szkół Sportowych w Tychach. Rejonowy Konkurs Recytatorski „Ulubione wiersze gimnazjalistów” zgromadził 22 młodych miłośników poezji. Jak podkreśliło jury poziom był wysoki i bardzo wyrównany. Nasi uczniowie świetnie się zaprezentowali w tym znakomitym gronie, co zaowocowało sukcesem:  Liwia Wołek zdobyła pierwsze miejsce a Paweł Rendak czwarte.  Serdecznie gratulujemy!

 

LEKCJA W MEDIATECE

W jeden z październikowych czwartków gimnazjaliści wybrali się do Mediateki. Celem wyjścia było zapoznanie się z zasobami biblioteki, nauka korzystania z katalogu Opac – po części teoretycznej mieli możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności. Uczniowie  poznali również Mediatekę jako instytucję kultury, dowiadując się o bogatej ofercie spotkań i warsztatów. Podczas wycieczki po działach biblioteki gimnazjaliści poznali zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni, jednak największe zainteresowanie wzbudził dział muzyczny.

CARTOON PARTY

W ostatni piątek, tj. 21 października, klasy IV-VI oraz I i II gimnazjum bawiły się na dyskotece. Jej tematem przewodnim były postacie z filmów, bajek i komiksów. Uczniowie, a także i nauczyciele, bawili się doskonale. Bez wątpienia przyczynili się do tego wodzireje, którzy zorganizowali wiele atrakcji. Nie obyło się również bez konkursu na najlepszy kostium. Zwyciężczynami zostały: Blanka Wołek, Zuzia Ziober, Magda Dudek, Biaca Broja, Liwia Wołek oraz Julka Kuklok-Opolska. W nagrodę uczennice są zwolnione z zadań domowych i kartkówek z wybranego przez siebie przedmiotu w najbliższym tygodniu.

Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele okazji do tak wspaniałej zabawy!

 AKCJA „POLA NADZIEI”

W tym roku kolejny raz nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Pola nadziei” organizowanej przez tyskie hospicjum.Uczniowie klasy szóstej, pod przewodnictwem Pani Małgorzaty Pałygi, zasadzili żonkile przez budynkiem „ARTU”. Kwiaty te są symbolem nadziei i mają nam przypominać o ludziach, którzy potrzebują naszej pomocy.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jej głównym punktem było krótkie przedstawienie, przygotowane przez polonistkę – panią Małgorzatę Bernatowicz, w którym wzięli udział uczniowie klasy I i II gimnazjum. Spektakl rozbawił zarówno uczniów, jak i nauczycieli.  Doskonałym jego zwieńczeniem była piosenka w wykonaniu klasy II i III, nad której przygotowaniem czuwała pani Monika Pilch-Otręba. Finał całej uroczystości, czyli życzenia skierowane do Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz wszystkich Pracowników szkoły, wzruszył i wprawił wszystkich w dobry nastrój.

PLENER

We wrześniu nasi uczniowie wybrali się nad jezioro Paprocany, by wspólnie oddać się tworzeniu. Pogoda dopisała, nastroje również, a rezultatem wycieczki okazały się być piękne prace plastyczne.