Prezentacje 2022 w Teatrze Małym w Tychach
Szkoła przestąpiła do akcji Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa
Dnia 17 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Wzięły w nim udział klasy IV-VI oraz I i II gimnazjum. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 11. Uczniowie tańczyli do znanych przebojów, brali udział w wielu zabawach i konkursach oraz próbowali swoich sił podczas karaoke. W przerwach na wszystkich czekał poczęstunek. Pod koniec zabawy odbyła się loteria zorganizowana przez uczennicę Magdę Owczarek, w której główną nagrodą był kupon na darmową pizze.
„DZIÓB W DZIÓB”
16 lutego uczniowie klas IV-VI udały się do Teatru Małego w Tychach na spektakl „Dziób w dziób”. Przedstawiona została historia osamotnionego i zaradnego wróbla Przemka, który za wszelką cenę starał się wkupić w łaski bandy gołębi. Aktualna i bliska uczniom tematyka oraz atrakcyjna forma przekazu sprawiły, że wszystkim spektakl bardzo się podobał i wywarł duże wrażenie.
WIECZÓR KOLĘDOWY
Dnia 20 grudnia społeczność naszej szkoły spotkała się na corocznym wieczorze kolędowym. Wszystko zaczęło się o godzinie 17:00 od występu skrzypcowego Natalii Lerch, która przy akompaniamencie Pana Dyrektora Leszka Kubicy zagrała trzy kolędy. Następnie na scenie można było obejrzeć jasełka w wykonaniu uczniów II i III klasy sp, przygotowane przez Panią Monikę Pilch-Otrębę oraz Panią Sandrę Borzęcką. Tego dnia zaprezentowali się także uczniowie klas starszych. Odegrali oni krótkie przedstawienie pt. „Wigilia sieroty”, którego reżyserem była Pani Jolanta Żłobińska. Zwieńczeniem części artystycznej był spektakl „Dziewczynka z zabawkami”, którego scenariusz został napisany przez uczennicę klasy VI – Polę Demczak. Jego reżyserią zajął się Pan Dyrektor Andrzej Rauszer, a wystąpili uczniowie klasy VI oraz I i II gimnazjum.Po przedstawieniach wszyscy zebrani mogli obejrzeć wystawę fotograficzną Rocha Basińskiego i Daniela Dytko z klasy II gimnazjum, a także zakupić ręcznie robione dekoracje świąteczne na kiermaszu, którego organizacją zajęła się Pani Anna Burmer.
„REFORMA EDUKACJI”
www.reformaedukacji.men.gov.pl
www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=NewsPage&menuItemId=1014
„NIEZWYKŁA EKSPOZYCJA”
29 listopada w SDK „Tęcza” pojawiła się bardzo niecodzienna – krótkotrwała ekspozycja. Autorami przepięknych prac plastycznych, z dużą maestrią, wyeksponowanych w przestrzeni sceny były tyskie przedszkolaki (laureaci konkursu plastycznego „Barwy Jesieni” organizowanego już po raz VI przez Prywatną Szkołę Podstawową „ART”) oraz właśnie uczniowie „ART-u”. Również ekspozycję na aukcję zorganizowała Szkoła „ART” z dużym wsparciem Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard”. Zamierzonym celem tej niezwykłej sytuacji była sprzedaż aukcyjna prac (łącznie 15) i w ten sposób zebranie środków na zakup paczek świątecznych dla podopiecznych Śląskiego Hospicjum dla Dzieci. Podczas – pełnej uroku aukcji prowadzonej przez Panią Elżbietę Habało (polonistkę Szkoły „ART”) ekspozycja zniknęła ze sceny właściwie w mgnieniu oka. Wszystkie prace znalazły kupców, którzy w kasie hospicjum zostawili 2700 zł. Uczennice „ART-u” Justyna Przybyła oraz Liwia Wołek ubarwiły spotkanie piosenką i tańcem a Pani Anna Burmer zorganizowała wraz z uczennicami piękny kiermasz wytworów artystycznych . Nie jest częstym wydarzeniem tak szybko i efektywnie znikająca ekspozycja a radości małych podopiecznych hospicjum, po tym spotkaniu sztuki i serc nie przeliczy nikt.
UROCZYSTY APEL Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
W przeddzień święta narodowego wszyscy uczniowie zgromadzili się podczas uroczystego apelu. Z tej okazji uczestnicy warsztatów estradowych przygotowali inscenizację przybliżającą najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju, które ostatecznie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasłem przewodnim spotkania był cytat z „Gawędy o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej: Można nie kochać cię i żyć, ale nie można owocować. Interpretacją utworu poetki zakończyła się teatralna część spotkania, po której wszystkich uczniów połączył wspólny śpiew „Mazurka Dąbrowskiego”. Uroczystość zakończyło radosne śpiewanie znanych wszystkim piosenek patriotycznych.
27 października dwoje uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w recytatorskich potyczkach w Zespole Szkół Sportowych w Tychach. Rejonowy Konkurs Recytatorski „Ulubione wiersze gimnazjalistów” zgromadził 22 młodych miłośników poezji. Jak podkreśliło jury poziom był wysoki i bardzo wyrównany. Nasi uczniowie świetnie się zaprezentowali w tym znakomitym gronie, co zaowocowało sukcesem: Liwia Wołek zdobyła pierwsze miejsce a Paweł Rendak czwarte. Serdecznie gratulujemy!
LEKCJA W MEDIATECE
W jeden z październikowych czwartków gimnazjaliści wybrali się do Mediateki. Celem wyjścia było zapoznanie się z zasobami biblioteki, nauka korzystania z katalogu Opac – po części teoretycznej mieli możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności. Uczniowie poznali również Mediatekę jako instytucję kultury, dowiadując się o bogatej ofercie spotkań i warsztatów. Podczas wycieczki po działach biblioteki gimnazjaliści poznali zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni, jednak największe zainteresowanie wzbudził dział muzyczny.
CARTOON PARTY
W ostatni piątek, tj. 21 października, klasy IV-VI oraz I i II gimnazjum bawiły się na dyskotece. Jej tematem przewodnim były postacie z filmów, bajek i komiksów. Uczniowie, a także i nauczyciele, bawili się doskonale. Bez wątpienia przyczynili się do tego wodzireje, którzy zorganizowali wiele atrakcji. Nie obyło się również bez konkursu na najlepszy kostium. Zwyciężczynami zostały: Blanka Wołek, Zuzia Ziober, Magda Dudek, Biaca Broja, Liwia Wołek oraz Julka Kuklok-Opolska. W nagrodę uczennice są zwolnione z zadań domowych i kartkówek z wybranego przez siebie przedmiotu w najbliższym tygodniu.
Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele okazji do tak wspaniałej zabawy!
AKCJA „POLA NADZIEI”
W tym roku kolejny raz nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Pola nadziei” organizowanej przez tyskie hospicjum.Uczniowie klasy szóstej, pod przewodnictwem Pani Małgorzaty Pałygi, zasadzili żonkile przez budynkiem „ARTU”. Kwiaty te są symbolem nadziei i mają nam przypominać o ludziach, którzy potrzebują naszej pomocy.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jej głównym punktem było krótkie przedstawienie, przygotowane przez polonistkę – panią Małgorzatę Bernatowicz, w którym wzięli udział uczniowie klasy I i II gimnazjum. Spektakl rozbawił zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Doskonałym jego zwieńczeniem była piosenka w wykonaniu klasy II i III, nad której przygotowaniem czuwała pani Monika Pilch-Otręba. Finał całej uroczystości, czyli życzenia skierowane do Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz wszystkich Pracowników szkoły, wzruszył i wprawił wszystkich w dobry nastrój.
PLENER
We wrześniu nasi uczniowie wybrali się nad jezioro Paprocany, by wspólnie oddać się tworzeniu. Pogoda dopisała, nastroje również, a rezultatem wycieczki okazały się być piękne prace plastyczne.